Léčivé vlastnosti
Měsíček má především vynikající protizánětlivé účinky. Jako čaj se používá k pročištění organizmu, k tlumení zánětů sliznice trávicího traktu a také k podpoře činnosti jater a žlučníku, protože působí žlučopudně. Je přírodním antibiotikem a antiseptikem, kterým lze léčit zánětlivá onemocnění v dutině ústní nebo záněty očí a uší. Pomáhá při klimakteriu, bolestivé menstruaci a ve formě nálevu ulevuje také od kvasinkových infekcí. Hojí zanícené rány, omrzliny a popáleniny, ekzémy a špatně se hojící jizvy.

Pěstování a zpracování
Rostliny si můžeme snadno vypěstovat sami. Na péči jsou nenáročné, stačí jim vybrat stanoviště s dostatkem sluníčka. Semena vyséváme přímo do půdy koncem března. Vybíráme odrůdy s oranžovým květem, které mají největší množství účinných látek. Květy sklízíme od jara do podzimu, sušíme je umělým teplem při teplotě do 60° C a skladujeme ve tmě. Sušený měsíček snadno přejímá vzdušnou vlhkost, proto se doporučuje v průběhu roku ho přesušit. Z čerstvých i sušených květů můžeme připravit čaj nebo nálev do koupele. Při skladování se rychle znehodnocuje, proto je nejlépe uchovávat ho ve formě měsíčkového oleje nebo tinktury.

Využití pro kosmetické účely
Naše prababičky si připravovaly měsíčkovou mast na rozpraskané ruce. Svařily měsíčkové květy s horkým sádlem, nechaly odstát do druhého dne, směs znovu zahřály a přecedily. Já dávám přednost rostlinným olejům, které nemají tak výrazný pach. Květy měsíčku nechám macerovat v zastudena lisovaném oleji po dobu tří týdnů a poté přecedím. Ve vodní lázni rozpustím včelí vosk, přidám měsíčkový olej a vonnou esenci. Míchám do úplného rozpuštění vosku.
Chcete-li mít hebkou a vláčnou pokožku i po práci na zahradě, vyzkoušejte tento recept: 150 ml rostlinného oleje lisovaného zastudena (kokosového, mandlového, slunečnicového, lněného nebo i panenského olivového), 20 g včelího vosku, hrst měsíčkových květů, případně 20 kapek esenciálního vonného oleje.