LéÄivé vlastnosti
MÄ›sÃÄek má pÅ™edevÅ¡Ãm vynikajÃcà protizánÄ›tlivé úÄinky. Jako Äaj se použÃvá k proÄiÅ¡tÄ›nà organizmu, k tlumenà zánÄ›tů sliznice trávicÃho traktu a také k podpoÅ™e Äinnosti jater a žluÄnÃku, protože působà žluÄopudnÄ›. Je pÅ™ÃrodnÃm antibiotikem a antiseptikem, kterým lze léÄit zánÄ›tlivá onemocnÄ›nà v dutinÄ› ústnà nebo zánÄ›ty oÄà a uÅ¡Ã. Pomáhá pÅ™i klimakteriu, bolestivé menstruaci a ve formÄ› nálevu ulevuje také od kvasinkových infekcÃ. Hojà zanÃcené rány, omrzliny a popáleniny, ekzémy a Å¡patnÄ› se hojÃcà jizvy. Â
PÄ›stovánà a zpracovánÃ
Rostliny si můžeme snadno vypÄ›stovat sami. Na péÄi jsou nenároÄné, staÄà jim vybrat stanoviÅ¡tÄ› s dostatkem slunÃÄka. Semena vyséváme pÅ™Ãmo do půdy koncem bÅ™ezna. VybÃráme odrůdy s oranžovým kvÄ›tem, které majà nejvÄ›tÅ¡Ã množstvà úÄinných látek. KvÄ›ty sklÃzÃme od jara do podzimu, suÅ¡Ãme je umÄ›lým teplem pÅ™i teplotÄ› do 60° C a skladujeme ve tmÄ›. SuÅ¡ený mÄ›sÃÄek snadno pÅ™ejÃmá vzduÅ¡nou vlhkost, proto se doporuÄuje v průbÄ›hu roku ho pÅ™esuÅ¡it. Z Äerstvých i suÅ¡ených kvÄ›tů můžeme pÅ™ipravit Äaj nebo nálev do koupele. PÅ™i skladovánà se rychle znehodnocuje, proto je nejlépe uchovávat ho ve formÄ› mÄ›sÃÄkového oleje nebo tinktury.
Využità pro kosmetické úÄely
NaÅ¡e prababiÄky si pÅ™ipravovaly mÄ›sÃÄkovou mast na rozpraskané ruce. SvaÅ™ily mÄ›sÃÄkové kvÄ›ty s horkým sádlem, nechaly odstát do druhého dne, smÄ›s znovu zahřály a pÅ™ecedily. Já dávám pÅ™ednost rostlinným olejům, které nemajà tak výrazný pach. KvÄ›ty mÄ›sÃÄku nechám macerovat v zastudena lisovaném oleji po dobu třà týdnů a poté pÅ™ecedÃm. Ve vodnà lázni rozpustÃm vÄelà vosk, pÅ™idám mÄ›sÃÄkový olej a vonnou esenci. MÃchám do úplného rozpuÅ¡tÄ›nà vosku.
Chcete-li mÃt hebkou a vláÄnou pokožku i po práci na zahradÄ›, vyzkouÅ¡ejte tento recept: 150 ml rostlinného oleje lisovaného zastudena (kokosového, mandlového, sluneÄnicového, lnÄ›ného nebo i panenského olivového), 20 g vÄelÃho vosku, hrst mÄ›sÃÄkových kvÄ›tů, pÅ™ÃpadnÄ› 20 kapek esenciálnÃho vonného oleje.
Â