31. října je den, kdy zapalujeme svíčku vloženou dodýně. Historie tohoto zvyku sahá až do dob před naším letopočtem, kdy Keltové slavili tento den konec léta a příchod nového roku. Tuto noc se prolínal svět živých a mrtvých. Slavilo se bujaře, všude hořely ohně a lidé chodili v převlecích, aby se chránili před zlými duchy.
Když se katolická církev začala snažit vymítit pohanské zvyky, byl tento svátek zvaný Samhain, mimochodem jeden z nejoblíbenějších, nahrazen svátkem Všech svatých (All Hallows´Day), který, jak známo, připadá na 1. listopadu.
Do Ameriky ho přivezli Irové. Ti vydlabávali brambory a řepy a ty následně stavěli do okna, aby odehnali duše zemřelých.
V Americe začali používat dýně. Děti se v předvečer svátku Všech svatých ve strašidelných maskách vydávaly na koledu, kde za odměnu dostávali sladkosti a ovoce. Tradice se uchovala dodnes.
Jestli jste se rozhodli, že si pořídíte dýni a tu si vydlabete, možná vám trochu poslouží tyto řádky, abyste věděli, jak na to.
Pro vyřezávání si pořiďte tenké a ostré vykosťovací nože. Samozřejmě dobře nabroušené.
Jestli si nejste jistí, že trefíte obličej, tak si ho nejprve nakreslete lihovým fixem.
Se složitějším vyřezáváním vám pomůže papírová šablona, kterou si dopředu vyrobíte a na dýni přenesete.
Řez veďte kolem stonku dýně.
Vezměte ostrou lžíci a vydlabejte dužinu. Otvor musí být velký asi jako 2/3 dýně, aby se vám snadno vydlabávalo a dobře se vkládala svíčka.
Nevyhazujte dužinu. Může vám posloužit jako džus, kompot, slaný koláč, nebo polévka.
Aby vám dýně dlouho vydržela, protože svíčka uvnitř urychluje vysušování, namočte ji nejprve na několik hodin do vody.
Jestli chcete, aby osvětlení bylo bezpečné, vložte do dýně svíčky ve skleněných ochranných kelímcích, nebo hřbitovní.
Můžete si na internetu najít obrázky, které už někdo vytvořil a vytisknout. Ty pak přenesete. Nemusí to být jen strašidelný obličej, ale také zvířata, kde můžete vydlabat třeba siluetu kočky, nebo nějaký vámi oblíbený motiv.