Na tato technická zařízení můžete poměrně snadno vyřídit dotaci, jde o státní příspěvek, a to až ve výši 100 procent, na pořízení speciálních pomůcek. Těžce postižení lidé na invalidním vozíku jsou častokrát odkázáni pouze na svůj invalidní důchod a nemají tudíž možnosti, jako aktivní lidé v produktivním věku, aby si něco takového mohli pořídit pouze ze sociálních dávek. Tyto příspěvky obecně zahrnují dotace na úpravu motorového vozidla, bytu, na výstavbu schodišťových plošin, na pořízení vodícího psa, ale i schodolezu.
Jaké jsou podmínky získání příspěvku
· Obecně musí jít o těžké postižení či vadu pohybového aparátu, případně sluchové nebo zrakové postižení. Musí se jednat o záležitost dlouhodobého rázu, tedy konkrétně na základě lékařského posudku a soudobých možností lékařské vědy po dobu přesahující jeden rok. Získání nároku na dotace definuje zákon č. 329/2011 Sbírky zákonů.
· Věkové omezení se vztahuje na všechny pomůcky od věku 1 roku, výjimkou jsou pouze úpravy motorových vozidel a bytu, kde je minimální věk postižených osob 3 roky, a u vodícího psa je to 15 let.
· Příspěvek lze získat pouze pro účely postižených osob při kontaktu se svým okolím, nebo pro přípravu na budoucí povolání, k uplatnění na trhu práce, anebo pro zvýšení sebeobsluhy.
· Podmínkou je schopnost postiženého člověka tuto pomůcku využít vlastními silami, nebo za pomoci doprovodné osoby.
· Musí jít o předměty, které nehradí zdravotní pojišťovna jako zdravotnickou pomůcku či prostředek, anebo se nejedná o prostředky zdravotní pojišťovnou zapůjčené.
· U úprav motorových vozidel musí být postižený schopen vůz buď řídit, nebo jím být alespoň přepravován.
· Seznam veškerých pomůcek, na které se dotace vztahují, definuje zákon č. 388/2011 Sb. Jestliže některá pomůcka zde není uvedena, případně není zahrnuta v novelizaci zákona, může krajská pobočka Úřadu práce rozhodnout o jejím ekvivalentu srovnatelným s některou podobnou pomůckou zákonem schválenou a následně lze dotaci uplatnit.