Vzhledem k tomu, že je prostata nezbytnou součástí mužského těla, je potřeba o ni řádně pečovat. V první řadě je důležitá prevence. Existují určité faktory, které mohou problémy s prostatou ovlivňovat. Proto je potřeba tyto faktory nejprve eliminovat. Jedná se především o omezení konzumace kořeněných a ostrých jídel, o zavedení pravidelného pitného režimu, o snížení konzumace alkoholu na minimum, o zahrnutí pohybu do každodenního života…
S věkem je potřeba se o sebe začít řádně starat, což platí jak u žen, tak u mužů. Pokud však ani tato prevence nepomůže a objeví se u vás některé z příznaků prostaty, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
O jaké příznaky se jedná?
U mužů ve zralém věku se nejčastěji objevuje diagnóza s názvem nezhoubné zvětšení prostaty. Její zbytnění má za následek stlačení močové trubice, což významným způsobem narušuje průtok moči. S tím jsou potom spojeny další nepříjemné problémy – může se jednat o to, že se objevuje pocit neúplného vyprázdnění, při močení protéká pouze slabý proud moči, dochází k velmi obtížnému spuštění samotného močení, může docházet k přerušovanému močení… Kvůli tomuto všemu pak muži chodí často na záchod, protože mají neustále pocit, že se nedostatečně vyprázdnili. Proto se objevuje také to nepříjemné noční močení spojené s častým vstáváním a nedostatečným spánkem.
Rozlišují se tři různé formy této nemoci. Mikroskopická a klinická forma se neprojevuje obtížemi. Symptomatická forma se však již projevuje určitými obtížemi. U této formy totiž dochází k zmnožení buněk, které vznikají v tzv. uzlech v centrální části prostaty. Tyto uzly pak stlačují močovou trubici, ale také močový měchýř. Následkem toho dochází ke změně jeho tvaru, kvůli čemuž vzniká právě zvýšené zadržování moči.
Při zahájení včasné léčby lze předejít operaci. Chirurgická léčba je vyžadovaná v těch případech, kdy pacienti stávající problém neřešili a odkládali ho.